fbpx

Kocioł 5 klasy- co to znaczy?

Według obowiązujących norm klasa piąta to urządzenia najwyższej jakości. Najczęściej są to kotły na pelet lub ekogroszek z podajnikiem automatycznym. Kocioł klasy piątej emituje aż 3 razy mniej szkodliwych pyłów niż kotły najsłabszej obecnie klasy 3.

 

1 października 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z nim sprzedawane kotły muszą mieć świadectwo potwierdzające uzyskanie najwyższej 5 klasy emisji, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Badanie musi być przy tym przeprowadzone w jednym z akredytowanych laboratoriów. Przeszliśmy więc ogromnym skokiem od zupełnego braku regulacji do ich najwyższego poziomu.

Czym się rózni 5 klasa od kopciucha?

Tzw. kopciuchy reprezentują  wyrzuconą w  2012 roku z zestawień, klasę 1. Pierwszą – czyli najgorszą. Większość z nich jednak to kotły pozaklasowe. Przed 2014 rokiem żadnymi regulacjami nie trzeba było się przejmować. Z tego powodu zapewne jeszcze wielu z nas posiada w domu straszliwego kopciucha.

Tradycyjny kocioł, którego od marca 2019 roku nie można już kupić, sprzedać, ani w żaden sposób dystrybuować na terenie Polski emituje 4 do 5 razy więcej pyłu niż kocioł 5 klasy. Tlenku węgla natomiast aż do 50 razy więcej. Jeżeli z Twojego komina przez dłuższy czas od rozpalenia pieca unosi się czarny dym – właśnie tyle zanieczyszczeń wydostaje  się w atmosferę.

O ile kwestie ekologii nie zawsze przemawiają do wyobraźni inwestorów, to pewnie zrobią to pieniądze. Kotły klasy 5 mają bowiem dodatkową zaletę – wysoką sprawność. Minimalnie jest to 88%, często ponad 90%. Dla porównania kotły klasy 3 mają sprawność ok. 75%. Kopciuch – maksymalnie 50-60 %.

Kiedy będziesz musiał wymienić kocioł?

Wprowadzane w kolejnych województwach uchwały antysmogowe przewidują przymusową wymianę kotłów nieklasowych w perspektywie ok. 5 lat a kotłów klas niższych niż piąta – w perspektywie ok. 10 lat. Szczegółowe zapisy dla poszczególnych województw i miast znajdziesz w przeglądzie uchwał antysmogowych.