fbpx

Jaki kocioł C.O. do pelletu?

Automatyczne kotły C.O. na pellet

Pellet można spalać w kotle podajnikowym na węgiel, jednak zdecydowanie bardziej ekonomiczne są specjalne kotły na pellet. Koszty takiego kotła są nieco wyższe niż dobrego kotła podajnikowego na węgiel, ale zastosowanie jednego rodzaju paliwa pozwala na użycie w nich zaawansowanej techniki, dzięki której spalanie jest zawsze zdecydowanie bardziej efektywne, a co za tym idzie oszczędniejsze.

Zalety kotłów na pellet

Unikalną cechą kotłów na pellet w porównaniu z innymi kotłami na paliwa stałe jest możliwość samoczynnego wygaszania i rozpalania kotła w razie potrzeby. Eliminuje to straty postojowe na kiszenie opału i podnosi średnią efektywność pracy kotła w rzeczywistych domowych warunkach do ok. 80%.

Kocioł na pellet jest czysty. Nie ma tu  sadzy ani smoły, a jedynym odpadem jest popiół, który bez problemu może służyć jako nawóz do domowych roślin czy ogródka. Jeśli pellet jest dobrej jakości, nie ma tu miejsca na problemy z pracą kotła, jakie zdarzają się na ekogroszku: nadmiar popiołu, spiekanie, szlakowanie itp.

Wady kotłów na pellet

Kotły na pellet kosztują w okolicach 8000–10000zł i więcej. To dlatego, że są napakowane elektroniką, zaawansowaną mechaniką i zrobione z porządnych materiałów.

Jako wadę można też rozpatrywać uzależnienie od jednego rodzaju paliwa i od prądu. Ale w zamian dostaje się niemal bezobsługowe ogrzewanie, które oparte jest na odnawialnym paliwie