fbpx

Dlaczego pellet?

Każdy, kto przez lata do ogrzania domu używał węgla, koksu czy ekogroszku, poszukuje tańszych i bardziej ekologicznych sposobów na ciepło w domu. Powodem jest nie tylko wsparcie finansowe z różnych źródeł na unowocześnienie źródła ciepła, ale przede wszystkim dla wygody użytkowania.

Biorąc po uwagę tylko kryterium finansowe najkorzystniej wypada węgiel, jako jedno z najtańszych paliw na rynku. Jeżeli jednak zależy nam, aby paliwo wyróżniała wysoka kaloryczność i efektywność cieplna, powinniśmy zainwestować w droższy, ale bardzie efektywny pellet. 

Pamiętać należy również o ekologii. Paliwa stałe typu węgiel – podczas spalania emitują dużą ilość pyłów i gazów, które tworzą groźny dla zdrowia smog. Pellet jest czystym i całkowicie ekologicznym paliwem o niskiej emisji zanieczyszczeń. Uzyskany z pelletu popiół można wykorzystać jako nawóz naturalny do ogrodu, ten uzyskany z ekogroszku  się do tego nie nadaje. Warto również pomyśleć o tym, że złoża węgla to nieodnawialne źródło energii, którego wydobycie wpływa znacząco na środowisko lokalne przy kopalniach i stwarza zagrożenie dla mieszkających tam ludzi. Pellet zaś nigdy się nie skończy, ponieważ współcześni producenci dbają o to, aby w miejsce wyciętych drzew, zostały posadzone nowe. 

Podsumowując – użytkownik, który używa kocioł na pellet spędzi zdecydowanie mniej czasu w kotłowni, która jednocześnie będzie czystsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu. Będzie miał możliwość zagospodarowania popiołu, który może być doskonałym nawozem do naszych ogródków. Ma pewność, że paliwo to nie jest szkodliwe dla środowiska i domowników.