fbpx

Co to jest pellet?

Pellet w języku angielskim oznacza tyle co śrut, śrucina, granulka. To produkt grzewczy należący do grupy biopaliw, w przypadku których energię uzyskuje się ze spalania surowców odnawialnych poddanych granulowaniu. Najczęściej występującą formą tego paliwa jest pellet drzewny – powstaje ze sprasowania trocin, które powstają jako produkt uboczny w tartakach.

Do produkcji pelletu używane może być drewno zarówno liściaste jak i iglaste – istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego, skorupek kokosów czy nawet kłód i gałęzi leżących luzem. Prasowana może być nawet zwykła zielona trawa, słonecznik czy rzepak tworząc pellety trawne. W zależności od rodzaju drewna pellet może być jasny bądź ciemny w odcieniu. Największą popularnością cieszą się pelety, które są wytwarzane z trocin drzew iglastych, bez dodatku kory, co powoduje, że uzyskany pellet ma najwyższe parametry i właściwości.

Wielkość pelletu

Średnica pelletu mieści się w przedziale od 3 do 25mm i zależy od matrycy użytej do produkcji granulatu. Długość powinna wynosić od 5 do 40mm. Jeżeli wymiary granulatu różnią się po wyżej podanych, jest on zaliczany do brykietu. w Danii najczęściej sprzedawane są pelety o średnicy 8mm. Inny popularny rozmiar to 6 mm. Jednakowa średnica pelletu pochodzących z jednej partii produkcyjnej daje jednorodny produkt, łatwy w użyciu.